středa 20. ledna 2016

Knižní pirátství: Jak nebýt pirátem

Zdroj: gigaom.com

Jsem si jistá, že názorů na stahování e-knih z internetu jste už určitě četli spoustu. Nebudu proto zase dokola omílat, jak se to nedělá, určitě víte, jak autoří kvůli pirátství přicházejí o zisky. Místo toho vám na základě vlastních zkušeností poradím, jak si legálně pořídit e-knihy zdarma.

1. Recenzák
Tady je to trochu ošemetné, protože kdo nepíše recenze, nebo není známý a uznávaný recenzent, k recenzní e-knize se asi úplně nedostane. Ale kdo může, určitě jde o dobrý způsob pořízení e-knihy zdarma - nikoho neokrade a navíc za knihu zaplatí v podobě práce s recenzí.

2. Klasika
Milovníci klasické literatury si v této oblasti také přijdou na své, protože u spousty takových děl už vypršela autorská práva a můžou se tak legálně šířit. Němcová, Čapek nebo Vrchlický jsou k dispozici například zde nebo i na stránkách knihkupectví, stačí si najít "e-knihy zdarma" na Googlu.

3. Studenti
Samozřejmě záleží, co studujete, ale leckteré školy nabízejí svým studentům některé učebnice a doplňkovou literaturu zdarma na základě smlouvy s poskytovatelem. Já tuto službu znám na ereading.cz v sekci eStudovna a jsem si jistá, že naše škola není jediná, která toto svým studentům nabízí.

4. Půjčování
Pozor, tímto bodem nemyslím získávání zakoupených knih od přátel a jejich následné šíření! Pro mě je to stejné jako s papírovou knihou - kamarád si ji koupil, já si zase koupila jinou, tak si je vyměníme. A protože jsme lidé zodpovědní a máme ke knihám úctu, už e-knihu neposíláme dál.

5.Amazon
Tento bod je vhodný pouze pro lidi, kteří čtou v cizích jazycích, konkrétně v angličtině. Amazon totiž nabízí spoustu e-knih zdarma! Nejde jen o nezajímavé tituly, často jsou zdarma i dobře hodnocené knihy začínajících autorů nebo první díly sérií, které chtějí tímto zviditelnit. Já jsem třeba tímto způsobem pořídila mimo jiné V is for Virgin, a také skvělé fantasy knihy od začínajících autorů.
Knihy na Amazonu zdarma jsem pro vás našla zde.

6. Knihovna
Zhruba před půl rokem jsem zjistila, že naše městská knihovna nabízí pro své registrované čtenáře se zaplaceným poplatkem skvělou službu od eReadingu - možnost vypůjčit si e-knihu. Funguje to tak, že si čtenář v elektronickém katalogu knihu jedním kliknutím vypůjčí, na svůj telefon si stáhne aplikaci eReadingu a do ní si ze svého účtu knihu stáhne (e-mail v knihovně musí být stejný jako na účtu u eReadingu). V aplikaci kniha zůstane po určitý počet dní, a pak ze zařízení zkrátka zmizí. V jednu chvíli lze mít vypůjčenou pouze jednu knihu. Já jsem takhle četla třeba Solitaire nebo Aristoteles a Dante objevují záhady vesmíru.

Možná existuje ještě více cest k legálnímu pořízení elektronické knihy, s těmi jsem se však zatím nesetkala. Třeba jsem tímto článkem někomu pomohla :)

1 komentář:

  1. Já sice normálně e-knihy, ale naše městská knihovna nabízí to samé, takže už jsem toho párkrát využila. :) A také jsem četla knihu Aristoteles a Dante objevují záhady vesmíru! :)

    OdpovědětVymazat