čtvrtek 15. srpna 2013

RC Review: Nádherné vykoupeníEthanu Wateovi se od seznámení se Zaklínačkou Lenou změnil svět od základů. Poslední dobou zažil spoustu nadpřirozených a nebezpečných situací, ale nikdy ho nenapadlo, že jednou bude jeho úkolem zachránit svět. A že přitom bude muset zemřít…
Neexistuje horší vzpomínka než ta na výraz utrpení ve tvářích Ammy a Leny, když Ethan skákal z vodárenské věže, aby zachránil své milované i všechny ostatní před zkázou. A neexistuje lepší chvíle po smrti než ta, kdy se Ethan konečně setkává se svou maminkou na Onom světě a může ji doopravdy obejmout. Jenže Ethan vůbec nechce být mrtvý, ale běhat po světě se svou holkou, svým nejlepším kamarádem a svou rodinou. A tak je šťastný, když zjistí, že může navštěvovat skutečný svět alespoň ve formě neviditelného ducha. A bez sebe radostí, když se ukáže, že stránka v Kronice zaklínačů, která předurčuje jeho smrt, byla úmyslně pozměněna. Ethan tak má šanci dostat se zpět z Onoho světa domů…
„Chcete říct, že ta kniha dokáže měnit budoucnost?“
„Přesně tak,“ potvrdil Obidias. „Když se v ní změní stránka, nebo se tam nějaká přidá. Stránka, která tam ve skutečnosti nikdy neměla být.“ (str. 104)

Jenže jeho cesta nebude jednoduchá, možná naopak úplně nemožná. Ale Ethan je pro lásku ochoten obětovat vše a i přes veškeré nástrahy se ani nerozmýšlí a na náročnou pouť se vydává.
Nádherné vykoupení je závěrečným čtvrtým dílem úspěšné trilogie Kronika prokletých Zaklínačů od americké dvojice spisovatelek Margaret Stohlové a Kami Garciové. Tato kniha je napsána stejným stylem i jazykem jako předchozí díly, přesto se od nich ale velmi liší. Poprvé je totiž Ethan tím, kdo se ocitl v nebezpečí, a Lena tou, která se mu snaží pomoci. A hlavně poprvé je kniha členěna na úseky vyprávěné Ethanem a úseky vyprávěné Lenou, čtenář má tedy možnost nahlédnout jak do Onoho světa, tak do světa živých, kam se po Ethanově oběti vrátila rovnováha.
Jelikož jde o poslední díl dané série, čtenář už je zvyklý na zvláštní nespisovný jazyk i na specifický styl psaní, jen si užívá poslední příspěvek do sbírky. Možná bude ale překvapen dějem, který je velmi netradiční a zvláštně uspořádaný, protože Ethan se dostává téměř na konec své pouti před polovinou knihy, aby tam narazil na překážku. Člověk si říká, že se bude nudit, než daný problém vyřeší Lena. Je to ale spíše naopak. Během té doby se přihodí několik dalších zajímavých událostí, které způsobí, že se čtenář téměř určitě nudit nebude a rychle se prokouše ke konci knihy a s ní i celé série.
Kronika prokletých zaklínačů tímto dílem končí, a tak čtenářům nezbývá nic jiného, než si ho pořádně užít od začátku do konce. A malou útěchou může všem být fakt, že první díl už je na světě jako film a další ho, doufejme, budou následovat.
Rezenzi jsem napsala pro web fantasya.cz

1 komentář:

  1. Super tak to se na to těšim, četl jsem první dva a nějak si nejsem jistý jak moc se mi to líbí:D

    OdpovědětVymazat